Panoramik Asansör


Artan modern binalar ve estetik mimari tasarımlar, beraberinde asansör tasarımlarını da etkilemiştir. Modern mimari tasarımlara mükemmel uyum sağlayan panoramik asansörler, teknik yeterliliğin yanısıra estetik görünümleri ile tercih sebebi olmaktadırlar. Alışveriş merkezleri, plazalar, kamu binaları, restoranlar, oteller ve eğlence merkezleri panoramik asansörlerin en çok tercih edildiği yapılardır.
Panoramik asansörlerin en belirgin özelliği, yolcu kabininin tamamen cam olması, bu sayede yolcuların asansörle seyahat ederken bulundukları ortamı görebilmeleridir. Teknik olarak panoramik asansörler 4 kişiden 21 kişi taşıma kapasitesine ve 0,63 m/s hızdan 2,5 m/s hıza kadar tasarlanıp üretilebilirler.

Geniş atriumların mimari konseptlerde daha fazla yer alması ve modern asansör teknolojisinin ilerlemesi, panoramik asansörlere yönelik trendi hızlandırmıştır. Bu teknoloji ile birlikte asansör konstrüksiyonu daha ekonomik ve esnek bir hal almıştır. Bu sayede panoramik asansörler çok geniş kullanım alanı bulmaktadır. Alışveriş Merkezleri panoramik asansörlerin en fazla tercih edildiği bina yatırımlarıdır. Ancak yapıdaki konumu iyi planlandığında panoramik asansörler; oteller, restoranlar ve eğlence merkezlerinde de iş hacmini arttırırlar. Görsel çekiciliğin yanı sıra, panoramik asansörler yolculara manzaralı bir seyir sunmaktadır. Bu özellik, kapalı alanda kalmaktan rahatsız olan kişilerin huzursuzluğunu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda asansör yolculuğunu fonksiyonel bir seyahatten keyif verici bir yolculuğa çevirir. Alışveriş Merkezlerinde, panoramik asansörlerin yolculara sunduğu manzaralı seyir müşterilerin katlar arasında seyahat etmesini teşvik etmektedir. Ticari olarak bu durum, ziyaretçilerin alışveriş merkezinde pazarlama aktivitelerinin farkına varabilmeleri için birçok değişik imkan sunmaktadır. Böylece panoramik asansörler, sadece bir seyahat aracı olmaktan çıkıp satış aracı olarak da değerlendirilebilirler. Hidrolik ve elektrikli tahrik sistemleri sayesinde panoramik asansörlerde çok geniş kapsamlı yerleştirme çözümleri üretilebilmektedir. ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi ve Otis’in bunun çok üstüne çıkan ACE gibi dahili sistemleriyle, güvenlik ve kalite güvence altına alınmıştır. Panoramik asansörün ilk bakışta farkedilmeyen bir başka avantajı da binanın dışına monte edilebilmesi sayesinde alan tasarrufu sağlanmasıdır. Kapalı bir kuyu ile sınırlı kalınmadığından panoramik asansörün dizaynı mimar tarafından belirlenebilir.