Engelli Asansörü


Hastane asansörleri insanlar tarafından çok yoğun bir şekilde kullanılan asansörlerdir. Hastaneler kalabalık alanlardır. Hastane asansörleri tek turda bir çok insanı katlara servis yaptığından dolayı taşıma kapasiteleri yüksek olmalıdır. Bununla birlikte kat tur sayısı hızlı bir o kadar da bunu içindekilere hissettirmeyecek kadar konforlu, asansör içerisi kalabalık olduğundan mükemmel bir havalandırma sistemi olmalıdır. Emniyet son derece önemli. Kolay anlaşılabilir panel, dayanıklı ve kaliteli geniş kabin ve dayanıklı butonlar. Birden fazla asansör olmalı. Ayakta hasta, sedyede hasta, hastane personeli, doktor ve hemşire için ayrı ayrı asansörler bulunmalıdır.
Sağlık tesislerinde kullanılan hasta asansörleri, sedye taşımak amaçlı olarak tasarlanmış olup 1600 kg, 2000 kg ve 2500 kg taşıma kapasiteleri vardır. Hız 0,63 m/s den 2,5 m/s ye kadar olabilir.
● Elektrik tahrikli hasta asansörleri, çift hızlı (1 m/s ye kadar ) veya kademesiz hız ayarlı (3,15 m/s ye kadar ) olabilmektedir.
● Hidrolik tahriklilerde ise azami hız 1 m/s dir. Hastanenin yatak sayısı dikkate alınarak, asansör sayısı, kapasitesi ve hızı yapılan trafik hesabı sonucu tespit edilmektedir. Asansör kumanda sistemleri olarak mikroişlemcili; basit kumandalı, tek yön toplamalı, yönlere hassas toplama ve dağıtmalı ve ikili grup (dubleks)dan 6’lı gruba kadar grup kumandalı sistemler kullanılmaktadır.
● Kapılar manüel veya otomatik yana toplanan/merkezden açılan tip veya elektrostatik boyalı ve setine/desenli paslanmaz çelik sac kaplı olabilir.
● Kabinler, TSE standartlarına uygun ebatlarda laminant veya paslanmaz çelik kaplı olarak yapılmakta ve darbe kuşakları ile teçhiz edilmektedir. Bu sayede kabine giriş ve çıkışlardaki çarpma sırasında hastaya ve kabine verilebilecek zararlar ortadan kaldırılmaktadır. Kabin tabanı anti bakteriyel PVC evsaflı malzeme ile kaplıdır. Kabin aydınlatması, sedyede bulunan ve hastayı rahatsız etmeyecek ışık şiddetindeki aydınlatma ile ve müşteri talepleri doğrultusunda dekoratif şekilde yapılmaktadır.
● Elektrik kesilmelerine karşı önlem, ayarlanmış ışık akısı, anti bakteriyel tedbirler, paslanmaz aksam gibi ilave özel donamınlar eklenmiş asansörlerdir.